Bobkový list jako lék: Sníží vysoký cholesterol i cukr v krvi

Bobkový list

Bobkový list nechybí v žádné kuchyni. Těžko si bez tohoto koření představit vývar, kysané zelí, dušené či nakládané maso nebo klasické české omáčky včetně rajské. Je součástí triumvirátu, kterému znalci neřeknou jinak než „divoké koření“. Sušené listy vavřínu vznešeného ale umí mnohem více. Jsou přírodním odpuzovačem škůdců a hmyzu v domácnosti. Ještě větší úlohu sehrávají v lidové medicíně, o léčebných účincích totiž věděli už i staří Římané, kteří nedali na vavřín dopustit. S čím si poradí doma připravený nálev nebo sirup z bobkových listů?

Reklama

Listy vavřínu vznešeného

Koření, které známe pod názvem bobkový list, jsou sušené listy ze stálezeleného keře, který se nazývá vavřín vznešený (Laurus nobilis). Věnce z vavřínových větviček značily ve starověkém Římě vítězství. Vavřín byl symbolem moci i vznešenosti a měl chránit rovněž před úderem blesku. Teplomilná rostlina se rychle rozšířila z Malé Asie do Středomoří, kde brzy našla využití v gastronomii. Při vaření se totiž z listů uvolňuje intenzivní aroma, které dodává jídlu jedinečnost, proto bobkový list nechybí ve středomořských i v tuzemských klasických receptech. Nezastupitelné místo mají pak vavřínové listy i v přírodní medicíně.

Lék při potížích s dýcháním i při stresu

Bobkovému listu se odedávna přisuzují zázračné účinky, má totiž analgetické, antiseptické i antibakteriální vlastnosti, čehož se využívá při léčbě dýchacích potíží i při bolestech kloubů. Listy obsahují významnou dávku vitamínů A, C i skupiny B, k tomu množství minerálů a stopových prvků, glykosidů, tříslovin a silic. Odvar z bobkového listu napomáhá zlepšit trávení, doporučuje se pít pravidelně při vysokých hladinách cukru nebo cholesterolu v krvi. Nadto je i lékem na vysokou stresovou zátěž, protože příjemně zklidňuje mysl a zlepšuje spaní. Ne nadarmo se radí pár sušených lístků umístit do prodyšného bavlněného sáčku a vložit pod polštář.

Čaj z bobkových listů

Příprava nálevu z bobkových listů je nadmíru snadná. Do hrnku se nasype lžíce nadrcených sušených listů, které se zalijí vroucí vodou. Směs se přikryje talířkem a nechá se čtvrt hodiny louhovat. Poté se může rovnou pít. Nálev se může použít rovněž do obkladů na bolavé klouby nebo na oteklé nohy. Bobkové listy umí zatočit rovněž s akné, proto se zbylý roztok může použít na ošetření pleti nebo jako oplach na umyté vlasy, protože obsažené látky posílí pokožku hlavy a dodají sílu vlasovým cibulkám.  

Jak často pít čaj z bobkového listu

Pro dosažení maximálních účinků se navrhuje konzumovat šálek čaje z bobkových listů třikrát denně.

Reklama

Sirup proti kašli a při bolestech v krku

Z bobkových listů se připravuje také sirup, který zbaví úporného kašle a je vhodný i pro děti, které často odmítají kupované přípravky pro jejich hořkou chuť. Sušené bobkové listy se povaří po dobu patnácti minut ve vodě, na deset kusů připadá asi 250 mililitrů vody. Po dovaření se přisype 80 až 90 gramů cukru nebo medu a roztok se přivede k varu, poté se přilije šťáva z jednoho citronu a po převaření se rovnou slije směs do lahvičky. Po zchladnutí se užívá jedna lžička sirupu třikrát denně. Sirup se uchovává v chladničce a jeho trvanlivost je přibližně dva týdny. Výrobky z bobkových listů by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Reklama

Zdroj: https://www.bylinna-zahrada.cz/bobkovy-list/

Reklama
Zavřít reklamu