Histaminová dieta: jídelníček a potraviny snižující histamin

Zdravá strava při histaminové dietě
Foto: Pixabay

Histaminová intolerance (HIT) je zdravotní problém, kdy lidské tělo nezvládá správně rozkládat histamin, nejčastěji přijímaný z potravin s vysokým obsahem histaminu. Při boji s histaminovou intolerancí je tedy velmi důležité vědět, kterým potravinám byste se měli vyhnout a které potraviny mají naopak nízký obsah histaminu a jsou tak bezpečné při histaminové dietě.

Reklama

Potraviny bohaté na histamin – zjistěte, v čem je histamin

Histamin je přírodní látka, která se přirozeně nachází v tkáních rostlin i živočichů. V potravinách se pak tvoří především při fermentaci (kvašení), zrání nebo dlouhodobém skladování. Už na základě této jednoduché definice můžeme odhadnout, kterým potravinám bychom se měli při HIT vyhnout.

Sýry a mléčné výrobky

Zrající sýry (například gouda, niva, ementál apod.) jsou typické fermentované produkty, kterým byste se měli vyhnout, jelikož jejich obsah histaminu je obrovský. Pozor dávejte také na další produkty z čerstvého, neošetřeného mléka nebo mléčné náhražky ze sójových bobů, tofu apod.

Maso, uzeniny, ryby a mořské plody

U masných výrobků a ryb dávejte pozor především na jejich čerstvost. Vyhnout byste se tak měli například uzenému, sušenému nebo nakládanému masu. S opatrností také konzumujte kupované mleté maso. Problémy mohou způsobovat také masové a rybí konzervy a paštiky. Velkým nepřítelem jsou také játra – histamin se u zvířat rozkládá právě v játrech a ty jsou tak na něho velmi bohaté. U ryb se vyhněte tuňáku, sardinkám, makrelám a dalším rybám z teplých vod nebo rybám a mořským plodům, které nebyly po chycení ihned zmražené.

Ovoce a zelenina

U ovoce se vyhněte těm, které jsou známé svým rychlým zráním a následným kvašením – typicky jahody, banány nebo hrušky a švestky. Pozor dejte také na citrusové plody (citróny, pomeranče, grapefruity, ananas). Problémy mohou někdy způsobovat také maliny či kiwi. Ze zeleniny nejvíce histaminu je obsaženo v kysaném zelí, sóji, rajčatech a nakládané zelenině.

Reklama

Hotová jídla a fast food strava

Pokud trpíte histaminovou intolerancí, na rychlé občerstvení raději zapomeňte. Nejenže u těchto produktů nemáte jistotu jejich čerstvosti, ale často jsou složené ze surovin s vysokým obsahem histaminu. Mezi ty patří například hotové omáčky, ocet, rajčatový protlak nebo kečup, které jsou typicky obsažené například v pizze, hamburgerech nebo kebabu.

Alkohol a nealkoholické nápoje

Alkohol je nejčastěji označován jako příčina problémů při histaminové intoleranci a měli byste ho ideálně úplně vynechat. Nejvíce histaminu obsahuje červené víno, šampaňské a pivo. Z nealkoholických nápojů může problémy způsobovat kakao a horká čokoláda.

Seznam potravin bohatých na histamin

Změřit obsah histaminu v jednotlivých potravinách je velmi obtížné a nelze jednoznačně vytvořit žebříček potravin s největším obsahem histaminu. Důvodem je především to, že množství histaminu v potravinách se zvyšuje při jejich zrání a skladování. Přesto vám přinášíme alespoň orientační tabulku některých potravin s vysokým obsahem histaminu.

ProduktMnožství histaminu (mg/kg)
Tuňák (konzervovaný)< 0,1-13000
Sleď v rajčatové omáčce (konzervovaný)500-3000
Ementál< 10-2500
Hermelín< 10-600
Salám1 – 450
Pstruh333
Masový salát9 – 310
Vepřová játra225
Kysané zelí60-200
Kečup, rajský protlak119
Histaminová dieta tabulka. Zdroj kniha Histaminová intolerance: Stanovení diagnózy – Identifikace spouštěčů – Úprava stravy, Thilo Schleip

Co jíst při histaminové dietě, objevte potraviny snižující histamin

Z výčtu potravin, kterým byste se měli nejlépe vyhnout, se může zdát, že už nám toho nezbývá moc, co bychom při histaminové dietě mohli jíst. Nemusíte však zoufat, při dodržení základních pravidel a tipů, které si řekneme níže, se můžete dobře najíst, i když trpíte histaminovou intolerancí. Bohužel neexistují potraviny, které by histamin obsažený v našem těle přímo snižovaly, můžeme se však už při nákupu zaměřit na potraviny s nízkým obsahem histaminu a najít tak vhodnou alternativu.

Reklama
  1. Sýry a mléčné výrobky – polotvrdé sýry (eidam, plátkový sýr, holandský sýr), čerstvé (ošetřené) mléko a výrobky z něho.
  2. Maso, uzeniny, ryby a mořské plody – čerstvá šunka a jiné čerstvé masné výrobky, zamrazené maso, domácí mleté maso.
  3. Ovoce a zelenina – jablka, borůvky, rybíz, třešně, meloun, nektarinky, broskve, angrešt, hrozny, květák, brokolice, houby, okurka, papriky, brambory, kedlubny, dýně, kukuřice, mrkev, pórek, ředkvičky, růžičková kapusta, červená řepa, celer, cuketa, cibule.
  4. Alkohol – pokud se nedokážete alkoholických nápojů vzdát úplně, zkuste vyzkoušet druhy alkoholu, které zpravidla nezpůsobují tak velké problémy. Mezi ty patří například čirý alkohol (pálenka), bílé víno nebo světlé pivo plzeňského typu.

Tipy pro stravování při histaminové intoleranci

Dbejte na čerstvost potravin

  • Předejděte dlouhodobému skladování potravin.
  • Dělejte menší, ale častější nákupy čerstvých potravin.
  • Používejte vzduchotěsné balení – pořiďte si vakuovačku potravin.
  • Neohřívejte již hotová masová jídla.
  • Ryby a mořské plody kupujte pouze mražené.
  • Při nákupu masa zajistěte trvalé chlazení i při přepravě – pořiďte si chladící box do auta. Doma zamrazte maso, které nespotřebujete tentýž den.

Plánujte svůj jídelníček dopředu

  • Sestavte si jídelníček na následující týden. Budete tak mít vždy nakoupené vhodné potraviny a nebudete nuceni sahat po rychlejších náhradách, které nemusí být při HIT vhodné.
  • Naplánujte si ve svém jídelníčku pestré potraviny a zajistěte jeho vyváženost.
  • Vyhněte se vyvařování velkých porcí, které nedokážete sníst najednou a museli byste tak jídlo znovu ohřívat.

Užívejte doplňky stravy a léky pro léčbu histaminové intolerance

Ačkoliv na histaminovou intoleranci neexistuje žádná léčba, existují léky a doplňky stravy, které nám pomohou HIT alespoň trochu lépe snášet.

  • DAOSiN® tablety – tyto léky tělu doplní chybějící DAO enzym, který je zodpovědný za rozklad histaminu v těle. Užívají se vždy 15 minut před jídlem a dokáží zmírnit příznaky histaminové intolerance.
  • Doplňky stravy – Během testování bylo zaznamenáno, že hladina vitamínů B6, C, zinku, mědi a hořčíku měla přímý vliv na podporu odbourávání histaminu z těla. Vyzkoušejte vhodné doplňky stravy, které vám pomůžou tyto vitamíny doplnit.
  • Detoxikace – detox těla může velmi pomáhat s odbouráváním histaminu. Vyzkoušet můžete různé byliny nebo japonský zelený čaj Matcha.

Více o DAOSiN® tablety

Další tipy, recepty a zdroje informací o HIT

Pokud hledáte další tipy nebo konkrétní recepty na chutná jídla, která můžete při histaminové intoleranci bezpečně konzumovat, doporučuji si zakoupit knihu Histaminová intolerance: Stanovení diagnózy – Identifikace spouštěčů – Úprava stravy od autora Thilo Schleip, který v této knize skvělé dopodrobna vysvětlujte problematiku histaminové intolerance, zaměřujte se na jednotlivé potraviny, jejich dopad při HIT a přináší pro inspiraci několik receptů, které můžete při histaminové dietě vyzkoušet.

Koupit knihu Histaminová intolerance

Reklama

Reklama

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Histamin, https://www.benu.cz/histaminova-intolerance-projevy-diagnostika-a-lecba, Thilo Schleip - Histaminová intolerance - https://www.alza.cz/media/histaminova-intolerance-stanoveni-diagnozy-identifikace-spoustecu-uprava-stravy-d6382883.htm

Reklama
Zavřít reklamu