Histaminová intolerance

Potraviny bohaté na histamin
Foto: Pixabay

Co je histamin

Histamin (z řeckého slova histos = tkáň) je přírodní látka patřící k biogenním aminům a nacházející se v tkáních rostlin a živočichů. Je produkován přirozeně lidským tělem, získat ho ale můžeme také příjmem některých potravin, přičemž jeho množství se v různých potravinách liší a je závislé na několika faktorech. Histamin je v lidském těle ukládán především v žírných buňkách kůže, plic a střev, kde čeká na své uvolnění.

Reklama

Rozložení histaminu v lidském těle zajišťují enzymy diaminooxidáza (DAO) a histamin-N-methyltransferázou (HNMT). Většina lidské populace má tyto enzymy v dostatečném množství a aktivitě, proto je přijatý histamin bez problémů rozkládán a uvolňován z lidského těla. U některých osob se však mohou při nedostatečné hladině a aktivitě těchto enzymů objevovat po příjmu většího množství histaminu nežádoucí příznaky, zde se bavíme o histaminové intoleranci.

Jak vzniká histaminová intolerance (alergie na histamin)

Histaminová intolerance (HIT) je akutní nebo chronická reakce organizmu na příjem velkého množství histaminu, kdy se kvůli nedostatečné aktivitě enzymů zodpovědných za jeho rozklad objevují nežádoucí příznaky. Problémy se vyskytují většinou po příjmu potravin bohatých na histamin. HIT trpí zhruba 1-3% populace, nicméně se předpokládá, že tohle číslo je reálně vyšší, jelikož u spousty lidí nebylo HIT zatím diagnostikováno.

Histaminová intolerance příznaky

Symptomy histaminové intolerance jsou velmi rozsáhlé a u každé osoby se liší, jsou závislé také na druhu potraviny, ze které byl histamin přijat. Mezi nejčastější příznaky histaminové intolerance patří:

  • Zažívací potíže – zvracení, nevolnost, bolesti břicha, křeče, únava po jídle, pálení žáhy, plynatost, časté nutkání na stolici, podrážděná střeva, průjem, …
  • Bolesti hlavy a migréna – bolesti hlavy, záchvaty migrény, …
  • Kožní potíže – vyrážka, kopřivka, ekzém, zarudnutí kůže, …
  • Kašel a astma – astmatické potíže, časté odkašlávání, …
  • Rýma – výtok z nosu, ucpané dutiny, …
  • Nízký krevní tlak – závratě, slabost, nevolnost, návaly horka, apatie, deprese…
  • Nepravidelný srdeční rytmus – zrychlený tep, bušení srdce, …
  • Menstruační potíže – silné bolesti při menstruaci
  • Další nespecifické příznaky – návaly holka, nedostatek energie, únava, nedostatečná koncentrace, poruchy spánku, vyčerpání, výkyvy nálady, vnitřní neklid, bolesti končetin, …

Histaminový záchvat

Histaminový záchvat je náhlá a intenzivní reakce těla na rychlý příjem velkého množství histaminu, které tělo nedokáže zpracovat. Vzniká většinou po konzumaci některých potravin bohatých na histamin a může se objevit i u lidí, kteří běžně histaminovou intolerancí netrpí. Mezi příznaky histaminového záchvatu patří pokles tlaku, vysoký srdeční tep, nevolnost, bolesti hlavy a v některých případech také anafylaktický šok, který může být života ohrožující stav.

Reklama

Histaminová intolerance léčba

Bohužel neexistuje žádná zázračná léčba, která by vás zbavila histaminové intolerance. Jelikož lidské tělo reaguje negativně především po příjmu potravin s vysokým obsahem histaminu, je při boji s HIT důležitá správná strava. Proto existuje histaminová dieta, která by vás měla naučit jíst potraviny snižující histamin v těle, respektive omezit jeho příjem na minimum, které bude pro vaše tělo snesitelné.

Léky na histaminovou intoleranci

Jak již bylo řečeno, nežádoucí účinky po příjmu většího množství histaminu z potravin jsou dány nedostatečným rozkladem histaminu v těle, za což je zodpovědný DAO enzym. Naštěstí existuje způsob, jak jeho hladinu v těle zvýšit pomocí tablet DAOSiN® a minimalizovat tak příznaky histaminové intolerance. DAOSiN® tablety se užívají vždy 15 minut před jídlem, u kterého víme, že může obsahovat větší množství histaminu.

Jak fungují DAOSIN tablety
Zdroj: jimvsechno.cz

Více o DAOSiN® tablety

Histaminová intolerance zakázané léky

Při histaminové intoleranci nemusí způsobovat problémy pouze histamin přijatý z potravin. Látky podporující produkci histaminu mohou být obsažené i v některých běžně užívaných lécích, které pak nejsou při HIT vhodné užívat. Patří mezi ně některá antibiotika, např. Cefuroxim, léky proti bolesti (Aspirin, Ibuprofen, Algifen, …), probiotika obsahují kmeny Lactobacillus casei nebo Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus nebo některé prášky na spaní. Vhodné probiotika pro osoby trpící HIT mohou být například PROBIO-FIX IMU. Proti bolesti můžete vyzkoušet například Paralen, ten však není protizánětlivý.

Reklama

Jedná se o seznam pouze několika známých léků, které mohou při HIT způsobovat problémy. Vždy však výběr vhodných léků konzultujte se svým lékařem.

Zjistěte o histaminové intoleranci více

Na boj s histaminovou intolerancí neexistuje žádné univerzální řešení, které by fungovalo pro všechny lidí trpící HIT. Základem je zjistit si o HIT co nejvíce informací a vyzkoušet, kterým potravinám bychom se měli vyhýbat. Všechny důležité informace shrnul velmi pěkně Thilo Schleip ve své knize Histaminová intolerance: Stanovení diagnózy – Identifikace spouštěčů – Úprava stravy.

Koupit knihu Histaminová intolerance

Reklama
Reklama

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Histamin, https://www.benu.cz/histaminova-intolerance-projevy-diagnostika-a-lecba, https://www.benu.cz/detail-dotazu/probiotika-a-hit-histaminova-intolerance-oh3im, Thilo Schleip - Histaminová intolerance - https://www.alza.cz/media/histaminova-intolerance-stanoveni-diagnozy-identifikace-spoustecu-uprava-stravy-d6382883.htm, https://www.proalergiky.cz/poradna/6092

Související témata

Reklama
Zavřít reklamu