Poruchy příjmu potravy a jak s nimi bojovat
Poruchy příjmu potravy mají několik forem, které se mnohdy navzájem prolínají. Jejich společným znakem je, že se tato duševní onemocnění vyznačují nezdravým vztahem k jídlu, který se stává chronickým a jehož následky mohou být fatální. Pro pacienty je typické, že se jejich svět se točí kolem jídla a postavy bez ohledu na to, zda jí málo nebo až příliš.
Jak porucha příjmu potravy vznikne?
Pokud si myslíte, že PPP se rozvine po traumatizovaném dětství, které doprovázela třeba šikana, nemusí tomu být tak vždy. Někdy stačí opravdu málo. Začali jste se více zajímat o zdravý životní styl, dostali se do formy a najednou vás všichni chválí a obdivují vaši pevnou vůli a odhodlání. Vám to ale nestačí, chcete víc, chcete více svalů, méně tuku a tak začnete omezovat jídlo a přidáte mnohem více pohybu než jste doposud měli. A najednou se blížíte k anorexii. Začátek poruchy příjmu potravy může být tedy velmi nenápadný a může vzniknout z původně zdravého životního stylu.
Mezi nejběžnější poruchy příjmu potravy patří anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání. Mezi neoficiální PPP lze také jmenovat orthorexii a bigorexii.
Mentální anorexie
Tato porucha příjmu potravy se nejčastěji vyskytuje u dívek v období dospívání, nevyhýbá se ale samozřejmě ani dospělým ženám. Méně častá pak je u chlapců a mužů. Při mentální anorexii jedinec úmyslně snižuje svou váhu, a to nejrůznějšími prostředky. Vyhýbá se kaloricky bohatým potravinám, tučnému, konzumuje malé množství jídla a toto chování mnohdy také doplňuje nadměrnou fyzickou aktivitou.
Nemocný má strach z toho, že přibere na váze a své tělo vidí naprosto nereálně. Obvykle si samozřejmě myslí, že trpí nadváhou, ne-li obezitou, ačkoli jeho postava je na první pohled nezdravě vyhublá.
Zpočátku si nemusí všimnout ani nejbližší rodinní příslušníci, že daná osoba trpí anorexií, protože úbytek může být pozvolný a nenápadný. Může to vše začít nevinnou dietou, nebo vyřazením některých složek potravy jako jsou cukry či sacharidy.
Hladovění má neblahý vliv nejen na celkové zdraví a tělo, ale také na duši. Nemocní mívají deprese, úzkosti, jejich pleť a kůže je velmi vybledlá, začínají jim vypadávat vlasy, ženy velmi často přestanou menstruovat. To vše je důsledkem nedostatku živin, vitamínů a minerálů.
Mentální bulimie
Stejně jako u anorexie i osoby s bulimií řeší nejen své tělo, ale také jídlo. V mnoha případech mají při tom normální váhu, někteří trpí nadváhou a mají na sebe velmi přísné až nereálné váhové limity.
Mezi typické příznaky bulimie patří záchvatovité přejídání, které zpočátku může přicházet 1-2x za měsíc, přičemž tyto záchvaty bývají následně čím dál tím častější. Záchvaty následně střídají výčitky svědomí a pocity provinění z množství zkonzumovaného jídla. Toto jídlo se tedy nemocní snaží ze svého těla vypudit zvracením a projímadly. Velmi často také následuje období hladovění nebo extrémní fyzická aktivita jako trest.
Kromě psychických problémů mají lidé trpící bulimií také problémy se zažíváním, mohou vznikat žaludeční vředy, poškození jícnu a časté zvracení vede k většímu kažení zubů a porušení zubní skloviny.
Psychogenní přejídání
Lidé trpící tímto onemocněním snědí během krátké doby obrovské množství jídla bez ohledu na to, zda mají či nemají hlad. Rozdíl oproti anorexii a bulimii je v tom, že se tito jedinci nesnaží nijak zvrátit své jednání, ať už nadměrnou fyzickou aktivitou či zvracením. Po záchvatu ale velmi často následující pocity studu, hanby, smutku. Tyto pocity v dlouhodobém horizontu vedou k depresím, úzkostem a sociální izolaci. Z tohoto důvodu jsou jedlíci při svém záchvatu obvykle sami.
Záchvatovité přejídání může být spojeno se stresem, kdy dochází k zajídání psychických problémů, přičemž jídlo funguje jako ,,droga“. Jídlo navodí alespoň na malou chvíli pocit radosti, může jít o jakýsi únik z reality. Tento únik pak ale střídají již zmíněné výčitky svědomí.
Díky velkému množství přijatého jídla jsou tyto osoby často obézní. Zároveň ale nelze paušalizovat a říct, že všichni obézní automaticky trpí záchvatovitým přejídáním.
Další formy nezdravého vztahu k jídlu
Orthorexie a bigorexie sice nejsou na oficiálním seznamu PPP, ale v mnohém s nimi souvisí. Pro orthorexii je typická posedlost zdravou stravou. Tito lidé jsou posedlí bio potravinami a vyhýbají se zpracovaným potravinám, cukru, lepku či živočišným produktům. Seznam potravin, který si nezakazují se neustále snižuje. Jsou schopni hodiny věnovat zkoumání nejrůznějších potravin. V důsledku toho dochází k sociální
izolaci, protože nejsou schopni, stravovat se jinde než doma a jejich zájmy se točí pouze kolem potravin.
Pro bigorexii je pak typické, že se jedinci cítí nedostatečně svalově vyvinutí. Možná proto se jí říká obrácená anorexie. Bigorexií trpí hlavně muži, kteří tráví denně spoustu hodin v posilovně, užívají nejrůznější doplňky stravy včetně zakázaných steroidů. Jsou doslova posedlí svou postavou, s kterou nejsou nikdy spokojení. Osoby s tímto onemocněním obětují celý svůj život cvičení a poznáte je tak, že nejsou schopni, bavit se o ničem jiném. Koníčky a přátelé, kterým se dříve věnovali, jdou úplně na druhou kolej.
Jak řešit poruchy příjmu potravy
Pokud si uvědomujete, že máte nezdravý vztah k jídlu, už jen to je velmi dobrý začátek k uzdravení. Nezapomeňte, že PPP jsou onemocnění jako kterékoli jiné, proto je nepodceňujte!
Nejúčinnější metodou, jak se zbavit stresu z jídla a odporu k vlastnímu tělu jsou psychoterapie, které mají navíc velmi vysokou účinnost. Psychoterapeut si vyslechne vaše pocity, smutky a trápení. Psychoterapie může být kombinována také s nutričním terapeutem, který vás navede správným směrem v oblasti výživy. Protože vztah osob, které trpí poruchou příjmu potravy, k jídlu a stravě je téměř nulový. Budete se tedy muset znovu naučit správným stravovacím návykům a nebát se jídla. Nebojte se, říct si o odbornou pomoc. Věřte, že vám bude lépe a že se konečně vymaníte z pomyslných okovů.
Nemáte PPP, ale nevíte, co s přebytečnými kily?
Možná se ptáte, jak postupovat, když netrpíte PPP, ale váš vztah k jídlu také není zcela ideální a nevíte si rady se svými kily navíc. Buď můžete navštívit nutričního kouče, který vás naučí, jak počítat kalorie, co je kalorický deficit a jak vlastně začít se správnými stravovacími návyky.
Pokud ale nějaké povědomí o stravě máte, ale chybí vám pevná vůle, nebo se chcete naučit pravidelnosti v jídle, můžete vyzkoušet třeba proteinovou dietu Ketomix, o které jste od nás již určitě slyšeli.
Zdroj: https://www.loono.cz/poruchy-prijmu-potravy, https://www.lf1.cuni.cz/poruchy-prijmu-potravy-v-cechach, https://hedepy.cz/o-dusevni-pohode/jak-poznat-a-resit-poruchy-prijmu-potravy, https://gymbeam.cz/blog/poruchy-prijmu-potravy-proc-vznikaji-jake-jsou-jejich-priznaky-a-nasledky/, https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/ortorexie--kde-je-hranice-mezi-zdravym-stravovanim-a-posedlosti/?srsltid=AfmBOooaAQvoolfuey5bOry1Lu83BjG4w9y-EnmkO6BBairEqBcN7zW2